menu
Cerrar

Jak uniknąć zbędnych plam podczas aplikacji Mikrocementu

Poniżej przedstawiono, w jaki sposób najczęściej powstają plamy lub ślady oraz jak najlepiej pracować z materiałem, aby uniknąć tych niedoskonałości

Spoiny pomiędzy płytkami

Należy wziąć pewne aspekty pod uwagę w celu uniknięcia pozostawiania śladów na spoinach pomiędzy płytami:

  • Należy zwrócić szczególną uwagę na różniące się między sobą właściwość absorbcyjne płytek i spoin: jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ostrożności, żywica zawarta w Mikrocemencie będzie absorbowana w inny sposób, grożąc tym samym pojawieniem się obrazu widmowego (wzoru wizualnego) po wyschnięciu. Tę samą wadę może również powodować zalegająca w spoinach wilgoć.
  • Po tym jak suche wycofanie Mikrocementu tworzy uwypuklenie lub wytłoczony wzór w spoinach, są one zazwyczaj puste, znajdując się poniżej poziomu płytki.

W efekcie, za pomocą tego systemu tworzy się warstwa, która izoluje i wyrównuje powierzchnię.

marcas de las juntas de los azulejos por humedad

Ślady pozostawiane przez pacę, podkreślają nierówności w poprzedniej warstwie

Mikrocement musi być nakładany bez zadziorów lub uwypukleń pozostawianych przez pacę, a wszelkie niedoskonałości powinny być szlifowane po każdej warstwie. Jeśli nałożona zostanie warstwa z zadziorami, uwypuklenia te będą widoczne w kolejnej powłoce.

Poprzez stalową pacę oraz nadmierne ciśnienie, takie niedoskonałości powodują efekt "przepaleń", a mianowicie ciemne plamy, które odzwierciedlają brak szlifowania warstwy pod spodem.

 

Szlifowanie nierówności

Mikrocement wymaga szlifowania po nałożeniu każdej warstwy, aby uniknąć efektu opisanego w poprzedniej sekcji.

Delikatne rozcieranie będzie odbywać się za pomocą wolnoobrotowej szlifierki rotacyjnej lub rękawicy szlifierskiej oraz papieru ściernego z węglika krzemu.

Około 3 godziny od aplikacji zmiana odcienia Mikrocementu zaczyna być widoczna. Oznacza to, że mikrocement jest wystarczająco twardy aby można było rozpocząć szlifowanie, a temperatura, wilgotność i wentylacja pomieszczenia powodują zmiany w tym procesie.

Szlifowanie zaleca się nie później niż 12 godzin po nałożeniu, aby powłoka się nadmiernie nie utwardziła, co komplikowałoby wykończenie.

efekt przepaleń przy stosowaniu pacy

 

 

Plamy spowodowane nadmiernym szlifowaniem

Podczas szlifowania ostatniej warstwy Mikrocementu konieczne jest sprawne działanie - jedna ręka jest zajęcia szlifowniem, podczas gdy drugą sprawdzamy za pomocą dotyku czy szlifowanie przebiega prawidłowo. Jeśli zrobimy to ostrożnie, unikniemy pojawienia się trzech rodzajów charakterystycznych plam: kół, konturów i czarnych znaków.

Wymagana jest szlifierka rotacyjna aby uniknąć pozostawienia śladów typu koła. Należy wykonywać ciągłe, jednostajne ruchy bez długotrwałego oddziaływania w tym samym miejscu. Nadmierne szlifowanie może prowadzić do "przebicia się" do poprzedniej warstwy, pozostawiając pewne charakterystyczne wygięcia. Jak tylko papier ścierny zostanie zużyty, należy go wymienić, ponieważ niewykonanie tego spowoduje, że stary papier ścierny zamiast szlifować, zacznie polerować, pozostawiając czarne ślady na Mikrocemencie.

Nadmierne polerowanie Mikrocementu

Jakakolwiek ingerencja z naszej strony podczas procesu schnęcia Mikrocementu pozostawi widoczne i brzydkie ślady. Jeśli uzyskane wykończenie nie spełnia naszych oczekiwań, najlepiej ponownie nałożyć dodatkową powłokę.

Nadmierna eksploatacja podłoża za pomocą pacy pozostawia ciemne ślady, np. gdy materiał gromadzi się na końcu ścieżki aplikacji na podłogach, powodując konieczność zebrania nadmiaru Mikrocementu.

Jeśli podłoże jest nadmiernie eksploatowane, wymuszony zostaje proces suszenia, co z kolei powoduje wybielenie tej powierzchni. Na przykład: czarna ściana może mieć szare plamy, które są znacznie jaśniejsze niż wybrany kolor.

Jeśli cała powierzchnia jest nadmmiernie eksploatowana lub wykonawca za mocno naciska, wówczas powierzchnia będzie miała jaśniejszy kolor (czarna ściana będzie wtedy wygldała na szarą).

Unikaj nacięć na pokryciu podłogowym

Aby uniknąć pęknięć w podłogach, powstałych w wyniku suszenia materiału i następującego po nim pękania, zaleca się stosowanie sznurka świeżego Mikrocementu w celu przedłużenia i dopełnienia pracy. Procedurę tę można zobaczyć na poniższym wideo.

Czas schnięcia przed uszczelnieniem

Przed nałożeniem środka uszczelniającego należy uważać, aby nie poplamić Mikrocementu jakimkolwiek płynem, nawet wodą lub potem. Taka plama stanie się widoczna po procesie uszczelniania.

Ślady używania wałka w procesie uszczelniania

Ślady od wałka tworzą się przez nakładanie nierównych warstw uszczelniających. W poniższym filmie można zobaczyć, jak zachować ostrożność, a tym samym uniknąć pojawiania się śladów po wałku w Mikrocemencie.

         

33 Rosas st. · Manises 46940 · Hiszpania · Telefon: +34 963 92 59 89 · info@topciment.pl

Warunki i Oświadczenie Prywatności | Poliyka Cookie